Τετάρτη 30 Μαρτίου 2011

Ήττα από τη Σιένα ξανά 81-72 (2-1 ... Τώρα μόνο Νίκη!)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 81-72 από τη Σιένα και πλέον θα μείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στο Φάιναλ Φορ μόνο εάν κερδίσει την Πέμπτη στο τέταρτο ματς. Εκτός τόπου και χρόνου οι περισσότεροι παίκτες του Θρύλου.
Το ματςΟ Μίλος Τεόντοσιτς άρχισε στη βασική πεντάδα του Ολυμπιακού και έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση. Με τον Σέρβο να οργανώνει, τον Παπανικολάου να εκτελεί και τον Γιάννη Μπουρούση να παίζει εξαιρετική άμυνα, οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 10-6 έπειτα από πέντε λεπτά αγώνα. Από την άλλη, ο Ντέιβιντ Μος έκανε μεγάλη ζημιά και έτσι οι Ιταλοί μείωσαν σε 10-9, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι με σερί 5-0 πέρασαν μπροστά 11-10. Η είσοδος του Μάρκο Γιάριτς δημιούργησε φοβερά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού και έτσι οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 10-4, προηγήθηκαν με 21-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε πρωτοβουλίες στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και έτσι οι "ερυθρόλευκοι" μείωσαν σε 23-20, εφτά λεπτά πριν το ημίχρονο. Παρά τις καλές επιλογές του Λαρισαίου γκαρντ, οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και έτσι οι Ιταλοί συνέχισαν να προηγούνται 27-22. Ο Ράσο Νεστέροβιτς άρχισε να παίρνει μπροστά, το ίδιο και ο Γιοτάμ Χαλπερίν και έτσι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (31-31) δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Θρύλος πέρασε μπροστά στο σκορ (37-35) με 2/2 βολές του Βασίλη Σπανούλη, αλλά μέσα σε 30'' η Σιένα έκανε ένα σερί 4-0 και έτσι προηγήθηκε 39-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου δεν ήταν καλό για τους Πειραιώτες. Η Σιένα, με τους Καουκένας και Λαβρίνοβιτς να "εκτελούν" πίσω από τα 6.75, κατάφερε να περάσει μπροστά με 51-44 και αυτό γιατί εκτός από κακή άμυνα, ο Θρύλος είχε και κακές επιλογές στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός βρήκε κάποιες λύσεις από τον Ματ Νίλσεν, αλλά αυτές δεν ήταν αρκετές καθώς Παπαλουκάς και Σπανούλης δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό. Την ίδια ώρα, ο Μάρκο Γιάριτς συνέχισε να δημιουργεί φοβερά προβλήματα και έτσι οι Ιταλοί έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στο +10 (60-50), ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο τελείωσε με το ίδιο σκορ.
Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 62-56 μέσα σε δύο λεπτά. Οι "ερυθρόλευκοι" πήγαν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο, αλλά το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη βρήκε σίδερο και η Σιένα "απάντησε" με καλάθι και φάουλ του Λαβρίνοβιτς και έτσι η διαφορά πήγε και πάλι στο +9 (65-56). Ο Λαβρίνοβιτς συνέχισε να "πυροβολεί" πίσω από τα 6.75 και έτσι η ομάδα του ΣΙμόνε Πιανιτζάνι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι περισσότεροι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν εκτός τόπου και χρόνου και έτσι η διαφορά έφτασε στο +16 για τη Σιένα (73-57), έξι λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Οι "ερυθρόλευκοι" προσπάθησαν για τη μεγάλη ανατροπή, κυρίως με τον Ράσο Νεστέροβιτς, μείωσαν σε 75-65, αλλά ένα λάθος του Βασίλη Σπανούλη (σ. πάσα προς τον Νεστέροβιτς την οποία έκλεψαν οι Ιταλοί) έκρινε το παιχνίδι με τη Σιένα να φτάνει στη νίκη και να κάνει το 2-1.

Δεκάλεπτα: 21-14, 39-37, 60-50, 81-72
Σιένα (Πιανιτζάνι): Ζήσης 4, Χέρστον 2, Καραρέτο, Ράκοβιτς 5, Λαβρίνοβιτς 15 (3), Καουκένας 15 (1), Μικελόρι 2, Ακιντέλε, Γιάριτς 24 (2), Στόουνρουκ 3 (1), Μος 11.
Ολυμπιακός (Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 8, Νεστέροβιτς 16, Σπανούλης 15 (1), Μπουρούσης, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης 6, Νίλσεν 5, Παπανικολάου 6 (2), Έρτσεγκ, Τεόντοσιτς 2, Χαλπερίν 5 (1), Γκόρντον 9.
πηγη: gavros.gr