Παρασκευή 4 Μαρτίου 2011

Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις 78-64

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε επιβλητικά τη φάση των "16" της Ευρωλίγκας, επικρατώντας της Ζαλγκίρις στο κρύο ΣΕΦ με 78-64. Αντίπαλος στα προημιτελικά η Σιένα
Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στη φάση τoυ TOP-16 της Ευρωλίγκας. Σε μία αναμέτρηση διαδικαστικού χαρακτήρα, οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 78-64 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της Β' φάσης της διοργάνωσης, και πλέον, από την εξασφαλισμένη πρώτη θέση του 8ου ομίλου, ετοιμάζονται για τους προημιτελικούς με αντίπαλο την ιταλική Σιένα, με τους Πειραιώτες να έχουν το πολύτιμο πλεονέκτημα της έδρας, ένα βήμα πριν το Final-4 της Βαρκελώνης.
Ο Ολυμπιακός στην ουσία "καθάρισε" την Ζαλγκίρις στην 4η περίοδο, καθώς σε εκείνο το σημείο πήρε για πρώτη φορά διαφορά στο σκορ με διψήφιο αριθμό (+11 στο 33'). Ο Ντούντα μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του και δοκίμασε διάφορα σχήματα, βγάζοντας τα δικά του συμπεράσματα. Σταθερή αξία ο εκπληκτικός Νεστέροβιτς όντας ο πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών με 20 πόντους (10/15δ, 4ρ, 3κ), απολαυστικός ο ανεβασμένος Γκόρντον (12π, 6ρ, 2ασ, 3κλ), πολύ καλός ο Χαλπερίν (12π, 5ασ, 5ρ), με αυτή την τριανδρία να ξεχωρίζει.

Ο αγώνας

Με κορυφαίο τον απολαυστικό Γκόρντον

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Τεόντοσις, Γκόρντον, Παπανικολάου, Έρτσεγκ και Γλυνιαδάκη. Η Ζαλγκίρις μπήκε χωρίς άγχος και με διάθεση στο παιχνίδι και με τον Πότσιους προηγήθηκε με σκορ 2-6. Οι ερυθρόλευκοι, όμως, αντέδρασαν άμεσα παίζοντας εξαιρετική άμυνα, μοιράζοντας τάπες, κλέβοντας μπάλες και βρίσκοντας, παράλληλα, ρυθμό στην επίθεση, έχοντας για ηγέτη τον απολαυστικό Γκόρντον. Ο Αμερικανός έκανε τα πάντα στο παρκέ, έπαιζε άμυνα, μοίραζε ασίστ, σημείωνε πόντους με εκπληκτικές ατομικές ενέργειες, με τους Πειραιώτες να κάνουν ένα σερί 11-0 (13-6) στο 5' και να ξεσηκώνουν τον κόσμο στην κερκίδα. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, χαλάρωσαν στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να πλησιάσουν στο καλάθι (15-13) με τον Μπράουν (7'). Σε εκείνο το σημείο ο Ίβκοβιτς πέρασε στο παρκέ τους Σπανούλη και Παπαλουκά, αντί των Γκόρντον και Παπανικολάου, με τους δύο γκαρντ να αποθεώνονται από τους φιλάθλους, οι οποίοι στη συνέχεια συνεργάστηκαν υπέροχα στον αιφνιδιασμό (17-15). Οι γηπεδούχοι όμως έχασαν την συγκέντρωση τους στα τελευταία λεπτά, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου εκμεταλλεύεται το γεγονός αυτό και να παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ με την λήξη της πρώτης περιόδου (19-20).

Ανέλαβε δράση ο Χαλπερίν

Με τους Παπαλουκά, Χαλπερίν, Σπανούλη, Μαυροκεφαλίδη και Νεστέροβιτς στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος στο παιχνίδι, πήρε το προβάδισμα με με τρίποντο του Ισραηλινού γκαρντ (22-20), αλλά η Ζαλγκίρις δε τα παρατούσε και έφερε το σκορ στα ίσα με κάρφωμα του Πλέιστιντ (24-24). Παρά το καλό ξεκίνημα οι Πειραιώτες στη συνέχεια αναλώθηκαν σε λάθη, άστοχα σουτ και κακές επιλογές, με τον Ίβκοβιτς να αποσύρει τον Red-Bill και να επαναφέρει τον Γκόρντον, ενώ παράλληλα οι φιλοξενούμενοι στο 15' βρέθηκαν στο +3 (26-29) με τον Καλνιέτις. Οι ερυθρόλευκοι, όμως, αντέδρασαν γρήγορα και μέσα σε δύο λεπτά έκαναν ένα σερί 9-2 (35-31), παίρνοντας σκορ από τους Ράσο, Γιοτάμ (τρίποντο) και Νίλσεν, με τον Αυστραλό να δέχεται μία υπέροχη ασίστ από τον Σπανούλη. Οι γηπεδούχοι έφεραν την διαφορά στο +7 με προσπάθεια του Μαυροκεφαλίδη (39-32) ενώ με λέι-απ του κορυφαίου Τζαμόντ γράφτηκε το σκορ του ημιχρόνου (41-34). Ο Χαλπερίν ήταν πραγματικός "μπόμπερ" με δύο σερί εύστοχα σουτ από τα 6.75μ και έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, με τον Ντούντα να μοιράζει ισότιμα τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του και να δίνει ευκαιρίες, πλην του Πελεκάνου.

Πήρε μπρος ο Νεστέροβιτς και οι μαχητικοί Λιθουανοί

Στην επανάληψη ο Ίβκοβιτς επέλεξε ένα σχήμα με τους Τεόντοσιτς, Γκόρντον, Παπανικολάου, Νίλσεν και Μαυροκεφαλίδη. Ο Ολυμπιακός,  όμως, ξεκίνησε νευρικά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς έκανε λάθη, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να τα εκμεταλλευθεί και να κάνει ένα σερί 5-0 και να πλησιάζει στο καλάθι (41-39). Οι φωνές του Ντούντα "ξύπνησαν" τους παίκτες του, οι οποίοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι με τους Ματ και Ράσο (45-39) στο 23'. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ, ώστε να αποκτήσουν μία διαφορά ασφαλείας από τους μαχητικούς Λιθουανούς, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Ντελικανάιτις (48-44) έδειχναν πως δεν "παραδίδουν" τα όπλα τους, ασχέτως αν το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά. Ο Νεστέροβιτς είχε πάρει μπρος επιθετικά στην τρίτη περίοδο και με ένα ωραίο σουτάκι από μέση απόσταση έκανε το σκορ 50-44, αλλά οι "die-hard" φιλοξενούμενοι, δεν σε άφηναν να πάρεις ανάσα, ύστερα από το έμμεσο τρίποντο το Μαριάνοβιτς (50-47). Οι Πειραιώτες στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, έτρεξαν στο γήπεδο, ο Παπαλουκάς μοίραζε ασίστ, ο Σλοβένος σέντερ "εκτελούσε", με το σερί να φτάνει στο 9-2 σερί και το σκορ της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 58-49. Να σημειώσουμε πως ο "σούπερ-Ράσο", σε εκείνο το σημείο του αγώνα, καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο, καθώς όντας απλός και ουσιαστικός, έφτασε αθόρυβα τους 16 πόντους.

Ο Θρύλος πάτησε... γκάζι και "έπνιξε" την Ζαλγκίρις

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ίβκοβιτς επέλεξε τους Σπανούλη, Παπαλουκά, Χαλπερίν, Έρτσεγκ  και Νεστέροβιτς. Ο Γιοτάμ μπήκε "ζεστός" στο παρκέ και με δύο σερί δικά του καλάθια έκανε το σκορ 62-51, ανεβάζοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι την διαφορά στο σκορ σε διψήφιο αριθμό (+11) στο 33'. Η Ζαλγκίρις απάντησε με ένα 4-0 σερί, αλλά η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση με τους Ράσο, Red-Bill και τον αρχηγό, με τους ερυθρόλευκους να αυξάνουν την διαφορά στο +13 (70-57) με λέι-απ απ από τον εξαιρετικό στην αναμέτρηση Γιοτάμ. Ο Σλοβένος σέντερ στη συνέχεια μοίρασε δύο σερί τάπες, ξεσηκώνοντας τον κόσμο στην κερκίδα, με τους γηπεδούχους να έχουν απελευθερωθεί στο παιχνίδι τους, να τρέχουν στο γήπεδο, να πατάνε... γκάζι, φτάνοντας στο +19(76-57) στο 38', με τον ασυγκράτητο Νεστέροβιτς. Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρηση, ο κόσμος τραγούδησε ρυθμικά την ιαχή "Ντούσαν-Ντούσαν", αποθεώνοντας τόσο τον προπονητή, όσο και την ομάδα τους, η οποία πέτυχε πέντε νίκες σερί στο TOP-16, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις, 78-64. Επόμενος αντίπαλος, η Σιένα στους "8".

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-34, 58-49, 78-64.

Ανά δεκάλεπτο: 19-20, 22-14, 17-15, 20-15

Διαιτητές: Μάρτιν (Ισπανία), Κιάρι (Ιταλία), Λάτισεβς (Λετονία).

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 4, Νεστέροβιτς 20, Σπανούλης 10, Μαυροκεφαλίδης 6, Γλυνιαδάκης 4, Νίλσεν 3, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 5 (1), Χαλπερίν 12 (2), Γκόρντον 12.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Ηλίας Ζούρος): Μπράουν 7 (1), Πότσιους 5 (1), Καλνιέτις 16, Ντελινινκάιτις 8 (2), Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 5, Κουζμίνσκας, Μαριάνοβιτς 8, Κόλινς 4, Πλέιστεντ 11